CAD/CAM - slovník, výrazy, pojmy a zkratky od R

CAD Fórum
CAD Studio
CAM systémy
F360.cz
BIMfo.cz
twiGIS
CAD eShop

Slovníček termínů, pojmů a zkratek z oblasti CAD/CAM a grafiky

.3ABCČDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXZ

Hledaný výraz:
R
R/O
Read Only - určené pouze pro čtení
Radiosity
jedna z metod výpočtu algoritmem Global Illumination - fotorealistického stínování 3D scén
RAL
standardizovaná paleta přesných barevných odstínů
Raster Design
viz Autodesk Raster Design
RDBMS
Relational Database Management System - systém správy relační databáze, např. Oracle, MS SQL Server, atd.
reactor
viz reaktor
readme
Soubor README (Readme.txt) - informační soubor obsahující důležité pokyny a informace k dané aplikaci, které mnohdy nejsou součástí jiné dokumentace
reaktor
AutoCAD reaktor (reactor) - kód ve VisualLISP, VBA, ARX nebo .NET spouštěný automaticky při určité události v AutoCADu (změněn výkres, spuštěn příkaz, apod.)
RealDWG
.NET knihovna pro přímý přístup (čtení/zápis) z aplikací k souborům DWG a DXF. Knihovna je součástí AutoCADu, pro samostatné použití bez AutoCADu je potřeba speciální licence - viz www.autodesk.com/realdwg. (dříve ObjectDBX)
ReCap
Autodesk ReCap jsou nástroje pro zachycení reality - 3D laserové skenování (mračna bodů) a převody fotografií na 3D modely pro CAD aplikace(www.cadstudio.cz/recap)
redline
Připomínkování, grafické komentování - vkládání grafických nebo textových poznámek do CAD výkresu.
redlining
viz redline
Registry
Windows Registry, registr - datové soubory používané ve Windows pro ukládání strukturovaných informací, nastavení a parametrů operačního systému i aplikačních programů; pro editaci těchto dat slouží program RegEdit
ReMake
Autodesk ReMake (dříve Project Memento) je nástroj pro zpracování, opravy a 3D tisk velmi rozsáhlých povrchových modelů tvořených 3D sítí, mesh - součást ReCap Pro (www.cadstudio.cz/remake)
render
rendering - vytváření rastrového obrazu stínováním počítačového 3D modelu s využitím přiřazených barev a povrchových materiálů, s aplikací pozadí scény, světel, kamer, popř. atmosférických efektů
reset
Uvedení do výchozího stavu, např. restartování počítače či tiskárny, vrácení implicitních hodnot ve funkci programu
Revit
Autodesk Revit - CAD/BIM aplikace Autodesku pro architekturu, projektování, analýzu a modelování informací; 3D parametrické modely staveb se snadnou správou změn (viz www.cadstudio.cz/revit)
Revit Architecture
viz Revit
Revit Architecture
viz Revit
Revit Building
viz Revit
Revit Live
aplikace Autodesku pro převod BIM projektů do interaktivní virtuální reality (VR) - např. pro 3D brýle (viz www.cadstudio.cz/prod/revit-live.asp)
Revit MEP
(dříve Revit Systems) aplikace Autodesku pro TZB projektování; 3D parametrické modely budov a jejich vybavení, se snadnou správou změn a napojením na technické výpočty; postaveno na BIM jádru Revit (viz www.cadstudio.cz/revit)
Revit Structure
Aplikace Autodesku pro stavební konstrukce; 3D parametrické modely budov se snadnou správou změn a napojením na pevnostní výpočty; postaveno na BIM jádru Revit (viz www.cadstudio.cz/revit)
RFA
Revit FAmily - formát souborů rodin (parametrických knihovních prvků) aplikace Autodesk Revit. Formát specifikovaný firmou Autodesk.
RGB
Red, Gree, Blue (červená, zelená, modrá) - barevný model používaný pro reprezentaci odstínů barev na obrazovce
RGS
HP Remote Graphics Software - klient-server technologie rychlého a bezpečného sdílení 3D grafiky po síti
RIP
Rasterized Image Processor - interpreter PostScript souborů, používá se pro věrný tisk na osvitových jednotkách či velkoformátových tiskárnách.
RoadPAC
Silničářská nadstavba pro AutoCAD a Civil 3D - komplexní systém pro projektování silnic a dálnic; viz www.cadstudio.cz/roadpac
ROI
Return Of Investment - návratnost investice; analýza výdajů v porovnání s výsledným přínosem
routed systems
trasované systémy - obecné označení rozvodných systémů směrovaných v prostoru, např. potrubní systémy nebo kabelové svazky (viz též AIP)
RPC
Rich Photorealistic Content - knihovny obsahu (stafáž) firmy ArchVision používané pro 3D rendering scén v řadě vizualizačních a CAD aplikací (např. Revit, VIZ); též: Remote Procedure Call
RSS
Really Simple Syndication - XML formát pro distribuci obsahu web stránek (též RDF Site Summary, Rich Site Summary)
RTF
Rich Text Format - souborový formát vyvinutý firmou Microsoft; slouží pro výměnu formátovaných textových dokumentů mezi aplikacemi
RTL
Raster Transfer Language - jazyk tiskových příkazů pro tisk rastrových obrázků; jazyk tiskáren HP (DesignJet, LaserJet); podmnožina jazyka HPGL/2 (též HP-RTL)
RÚIAN
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (základní registr), využívá geografický formát VFR
RVT
ReViT project - formát souborů projektů (BIM databází) aplikace Autodesk Revit. Formát specifikovaný firmou Autodesk.


Navrhněte úpravu nebo zařazení dalšího pojmu. Co znamená zkratka "xyz"? Viz též online slovníček příkazů AutoCADu a slovník CAD pojmů v produktech Autodesk.


Copyright © 2023 Arkance Systems CZ s.r.o.